VIDEO. Incredibil! Brazilia, eliminată de la Copa America încă din grupe cu un GOL DAT CU MÂNA

Selecţionata de fotbal a Braziliei, cvintuplă campioană mondială, a fost eliminată în faza grupelor la Copa America 2016, după eşecul suferit în faţa reprezentativei statului Peru (scor 0-1), duminică seara la Foxborough (Massachussetts).

Peru a înscris unicul gol al întâlnirii în minutul 75, prin Raul Ruidiaz, însă brazilienii au contestat vehement această reuşită, acuzând faptul că atacantul peruan a marcat cu mâna.

Arbitrul de centru, asaltat de jucătorii Selecao, a validat în final golul, după ce s-a consultat cu asistenţii săi precum şi cu cel de-al patrulea oficial mai mult de cinci minute.

Selecao avea nevoie de un singur punct pentru a trece mai departe şi a înregistrat contraperformanţa de a fi eliminată încă din faza grupelor pentru prima oară din 1987. Eşecul este cu atât mai neaşteptat cu cât brazilienii au câştigat meciul cu Haiti, cu 7-1.

În celălalt meci din această grupă, programată duminică la East Rutherford (New Jersey), naţionala Ecuadorului a dispus cu 4-0 de Haiti, prin golurile lui Enner Valencia (11), Jaime Ayovi (20), Christian Noboa (57) şi Antonio Valencia (78).

Brazilia a ocupat locul al treilea în clasamentul final al Grupei B, cu 4 puncte. Pe primele două locuri s-au clasat Peru (7 pct) şi Ecuador (5 pct), ambele calificate în sferturile de finală.

(Sursa: digisport.ro)