VIDEO. Duelul campioanelor. Ieșenii s-au împotmolit la Târgu Mureș. ASA – CSMS: 1-0

ASA Tg. Mureş continuă parcursul remarcabil din retur şi trece şi de CSMS Iaşi, scor 1-0. Echipa lui Liviu Ciobotariu s-a impus cu 1-0 în faţa jucătorilor Iaşului, administrându-le prima înfrîngere din acest retur. Golul lui Bumba din minutul 22 a fost suficient pentru a face diferenţa şi a menţine vii speranţele pentru Champions League la Tg. Mureş.

Duelul campioanelor returului s-a terminat cu victoria la limită a lui ASA Târgu Mureş pe propriul teren împotriva jucătorilor de la CSMS Iaşi, 1-0.

Gazdele au început mai curajos. Zicu a executat foarte bine o lovitură liberă, dar Grahovac a avut o intervenţie excelentă şi şi-a salvat echipa. Tot Zicu i-a pasat lui Bumba, care a deschis scorul după 22 de minute de joc. A fost primul gol încasat de echipa lui Nicolo Napoli în 2015 şi a cincea reuşită pentru mijlocaşul de 21 de ani în acest sezon.

Ieșenii au avut prima ocazie după o jumătate de oră de joc. Onduku a protejat în careu, i-a pasat lui Bole, care a tras puternic, dar Stăncioiu a respins. Târgmureşenii puteau să-şi dubleze avantajul la finalul primei reprize, dar Goga nu a profitat de centrarea lui Zicu.

Repriza a doua a început tot cu gazdele în atac. Goga a avut din nou o mare ocazie, dar Grahovac a intervenit excelent. Ieşenii puteau să egaleze cu şase minute înainte de final. Singur cu portarul, Boiciuc a fost blocat de Bejan.

Finalul meciului a fost al portarilor. Grahovac a avut şi el o intervenţie foarte bună la lovitura liberă a lui Gorobsov. S-a terminat 1-0, deşi Bumba mai putea marca o dată, în minutul 89.

Echipele de start:

ASA Tg. Mureş: Stăncioiu – Hînca, M. Constantin, Bejan, L. Sepsi – Gorobsov, Cl. Voiculeţ – I. Zicu, D. Goga, Bumba – Manolov

CSMS Iaşi: Grahovac – I. Voicu, Mihalache, Ciucă, Bădic – Bole, Ciucur, Enescu, Mitici – Onduku, Golubovici

(Sursa: gsp.ro)