Van Gaal a făcut în 2014 ceea ce lui Iordănescu i-a fost teamă să facă în urmă cu 20 de ani

• Olandezul Van Gaal a intrat în istoria Campionatului Mondial cu o schimbare unică: a înlocuit portarul chiar înaintea loviturilor de departajare
  • În 1994, Anghel Iordănescu nu a avut curajul să facă acelaşi lucru în sfertul cu Suedia

Olanda s-a calificat cu greu în semifinalele Campionatului Mondial, după ce  nu a reuşit să marcheze timp de 120 de minute în poarta reprezentativei din Costa Rica, dar s-a impus în cele din urmă la loviturile de departajare. Unul dintre marile merite ale succesului „Portocalei” îl poartă tehnicianul Louis Van Gaal, cel care a avut curajul de a lua o decizie unică în istoria turneelor finale. Selecţionerul olandez l-a înlocuit pe portarul titular, Jasper Cillessen, chiar înainte de fluierul final al minutelor de prelungire, cu Tim Krul.

Hotărârea antrenorului s-a dovedit una extrem de inspirată, în condiţiile în care goalkeeperul de 26 de ani de la Newcastle a parat două dintre loviturile de la 11 metri ale costaricanilor şi a trimis Olanda în semifinala cu Argentina, care se va disputa miercuri.

Momentul a trezit în România o nostalgie legată de cea mai bună participare a tricolorilor la un Campionat Mondial. În urmă cu 20 de ani, naţionala antrenată de Anghel Iordănescu atingea sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1994, dar părăsea competiţia tot după loviturile de departajare, la capătul unui meci dramatic împotriva Suediei. Naţionala lui Hagi a condus în prelungiri cu 2-1, după golul marcat de Răducioiu, dar Kennet Andersson a împins meciul la penalty-uri, după celebra gafă a lui Florin Prunea.

Iordănescu s-a temut să îşi asume riscul schimbării

Mai erau 5 minute până la expirarea celor 30 din extra-timp, iar pe banca României se discuta intens despre ce avea să urmeze. Secunzii lui Iordănescu, Dumitru Dumitriu şi Dumitru Moraru i-au recomandat acestuia să îl schimbe pe Prunea cu Stelea, deoarece moralul titularului ar putea fi afectat de eroarea de la ultimul gol al suedezilor. Modificarea nu a mai avut loc, iar Prunea a fost bătut de fiecare minge trimisă de la 11 metri, astfel că tricolorii au revenit acasă înainte de disputarea unei semifinale de vis contra Braziliei, ţara care avea să şi câştige trofeul în acel an.

Lipsa de atitudine a lui Iordănescu i-a deranjat inclusiv pe jucători, care încă trăiesc sub impresia că alta ar fi fost soarta meciului cu Stelea între buturi. Recent, Florin Răducioiu, golgheterul naţionalei României la turneul american, a recunoscut la TVR că şi-ar fi dorit să vadă o schimbare de portar înaintea executării loviturilor de departajare: „Cred că era de-a dreptul extraordinar dacă nea Puiu l-ar fi scos pe Prunea şi l-ar fi băgat pe Stelea în locul lui. Florin nu a parat niciun penalty, se vede că era căzut psihic. Probabil se simţea vinovat după primirea golului de la Andersson”.

Interesant este faptul că în sfertul dintre Olanda şi Costa Rica, sugestia schimbăriii lui Cillessen cu Krul a venit tot de la un colaborator al selecţionerului Van Gaal, mai precis de la antrenorul cu portarii, Frans Hoek. Acesta i-a urmărit atent pe costaricani şi l-a pregătit special pe Tim Krul pentru loviturile de departajare, situaţie de care titularul Cillessen nu a avut habar. Van Gaal şi-a ascultat omul de pe bancă şi a intrat în istorie cu schimbarea care a adus o nouă semifinală de Campionat Mondial pentru Olanda.

Sursa: prosport