Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros

Simona Halep îşi continuă visul frumos de la Roland Garros, jucătoarea noastră calificându-se, miercuri, în semifinalele competiţiei, după ce a învins-o pe Svetlana Kuznetsova (locul 28 WTA, din Rusia), scor 6-2, 6-2.

În semifinale (meciul se va juca joi, de la ora 16:00), Simona Halep o va întâlni pe Andrea Petkovic (Germania), locul 27 WTA şi cap de serie numărul 28.

Halep şi Petkovic s-au întâlnit de trei ori până acum, scorul este 2-1 în favoarea Simonei.

Desfăşurarea partidei Simona Halep – Svetlana Kuznetsova:

Simona a acuzat o stare de emoţie şi a făcut trei duble greşeli. A câştigat până la urma jocul datorită unor lovituri impresionante. Setul l-a închis cu 6-2, iar visul a devenit realitate: calificare în semifinale

Halep este dezlănţuită în aceste momente, returnează tot, ajunge la o „scurtă” a adversarei şi câştigă încă o dată contra serviciului (5-2 pentru Simona)

Simona se relaxează prematur şi în doar trei minute îşi pierde serviciul la zero (4-2 pentru ea)

Kuznetsova se deplasează din ce în ce mai greu, iar Simona (aşa cum este normal) profită din plin de această situaţie. Halep îşi contruieste cu răbdare punctele şi loveşte decisiv atunci când trebuie. Scorul devine 4-1 în favoarea sa

Din păcate, Halep îşi pierde din concentrare, iar Kuznetsova face rapid 40-15. Simona începe să lovească la limită, backhandul în lung de linie îşi face treaba, iar sportiva noastră câştiga game-ul şi se distanţează la 3-1

Simona pare foarte hotărâtă, loveşte mingea din urcare, are un backhand foarte bun, iar punctele se adună în dreptul ei. Kuznetsova nu poate face minuni în deplasarea pe teren, iar Halep face break-ul (2-1 pentru ea)

Kuznetsova este mult mai lucidă în aceste momente, cu toate că se deplasează mai greu decât Simona. Rusoaică a avut două mingi de break, ambele salvate de Simona, iar jocul (unul foarte echilibrat – a durat nouă minute) este câştigat de jucătoarea noastră (1-1)

Setul doi a debutat cu Svetlana la serviciu. Rusoaică a avut din nou probleme, a salvat o minge de break a Simonei şi a trecut până la urmă pentru prima dată în avantaj în această partidă (1-0)

Kuznetsova a cerut „medical time-out” imediat după ce a pierdut primul set. A revenit de la cabina cu un bandaj mare pe coapsă

Halep a servit bine, a continuat să o trimită pe rusoaică în colţurile terenului, iar până la urma Kuznetsova nu a mai avut ce face. Simona a câştigat meritat setul cu un categoric 6-2 (după 33 de minute)

Simona a alergat-o pe tot terenul pe adversara, iar rusoaică se mişca parcă din ce în ce mai greu. Cu toate că a fost condusă, Halep a revenit şi a câştigat încă o dată contra serviciului (5-2)

Jocul a curs în favoarea Simonei, iar scorul s-a făcut rapid 40-0. O minge câştigată cu banda fileului a readus-o pe rusoaică în joc, însă Halep a închis game-ul până la urmă (4-2)

Simona încearcă să vină mai mult în teren, să trimită cu mai multă forţă, iar astfel să o pună în dificultate pe Kuznetsova. Rusoaică face o dublă greşeală la 30-30, iar Halep nu ratează şansa şi îşi trece în cont încă un break (3-2)

Kuznetsova loveşte precum în circuitul masculin, cu foarte multă putere. Simona nu se poate apăra până la capăt, iar rezultatul este unul aşteptat: break al rusoaicei (2-2)

Svetlana îşi câştigă pentru prima dată serviciul, după un joc în care a fost în ofensivă. Simona s-a apărat bine până la un punct, dar loviturile rusoaicei au fost mult prea puternice (2-1 pentru Halep)

Suprafaţa este destul de grea, a început din nou să plouă

Rusoaică este foarte agresivă şi conduce punctele. Simona salvează o minge de break şi reuşeşte să ducă scorul la 2-0 în favoarea sa

A început partidă cu Svetlana la serviciu, iar Simona a profitat din plin de faptul că adversarei nu i-a intrat deloc primul serviciu. Jucătoarea noastră a realizat break-ul (la 30)

* Meciul a început cu o întârziere de trei ore, din cauza ploii

Simona Halep este singura jucătoare rămasă pe tabloul feminin care nu a pierdut niciun set.

Până în semifinale, Simona a trecut de Alesia Kleibanova, Heather Watson, Maria-Teresa Torro-Flor, Sloane Stephens şi Svetlana Kuznetsova.

Simona Halep vs Svetlana Kuznetsova:

Ani: 22-28
Locul naşterii: Constantă (România) – St. Petersburg (Rusia)
Înălţime: 1,68 – 1,74 metri
Greutate: 60 kg – 73 kg
Ambele sunt jucătoare de mâna dreaptă
Titluri în cariera: 7-13
Victorii/ înfrângeri în cariera: 238-125 vs 509-239
Bani câştigaţi din tenis: $3,473,304 vs $17,726,481.

Simona şi Svetlana s-au întâlnit de patru ori de-a lungul timpului, scorul fiind egal, 2-2:

2011, Miami: Kuznetsova – Halep 6-0, 6-4
2011, Toronto: Halep – Kuznetsova 4-6, 6-4, 6-3
2013, Roma: Halep – Kuznetsova 6-1, 6-1
2014, Stuttgart: Kuznetsova – Halep 7-5, 7-6(4).

Svetlana a câştigat în 2009 turneul de la Roland Garros, iar în 2004 pe cel de la UŞ Open.

(Sursa: hotnews.ro)