Simona Halep, oprită de Samantha Stosur în optimile de la Roland Garros

Simona Halep nu a avut puterea să reziste întreruperilor din partida din optimi cu Samantha Stosur şi a cedat în final cu 6-7, 3-6.

Partida dintre Simona Halep şi Samantha Stosur (locul 24 WTA), care a început duminică şi a fost întreruptă din cauza ploii la scorul de 5-3 în primul set pentru sportiva noastră, s-a reluat astăzi la Roland Garros, s-a întrerupt din nou, şi a fost finalizată în favoarea australiencei.

Simona a pierdut primul set cu 6-7, în tie-break Stosur câştigând la zero. În setul al doilea, Simona era condusă cu 3-2 când meciul a fost din nou oprit din cauza vremii nefavorabile.

Din cauza suspendării partidei, Simona şi-a întrerupt ritmul bun de duminică, când făcuse un prim set excelent şi era favorită la câştigarea partidei.

După reluarea partidei în jurul orei 16.30, ora României, Halep nu şi-a revenit, cedând pe serviciul adversarei şi apoi câştigând cu greu propriul serviciu, pentru 3-4. Stosur a făcut apoi 5-3 pe propriul serviciu şi a încheiat meciul cu un break lejer.

(Sursa: Epoch Times România)