Simona Halep a pierdut finala de la Doha

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a fost învinsă de Elise Mertens (23 de ani, 21 WTA) în finala turneului de la Doha, scor 6-3, 4-6, 3-6. Simona a condus cu set și 3-2, a avut mai multe șanse de break în setul secund, însă Mertens a revenit și a dominat fizic finalul de meci.

Simona a pornit ca din tun în primul set, reușind break în game-ul inaugural. Au urmat însă momente de ezitare pe propriul serviciu, în care Halep a părut că încearcă să își calibreze intensitatea aplicată servei.

A urmat un nou break al jucătoarei noastre, care a condus cu 3-1, moment în care jocul Simonei a intrat din nou în ceață, urmând două game-uri în care Mertens a dominat ostilitățile și a egalat la 3.

Ce a urmat? Simona a promis că nu va mai ceda deliberat în nicio partidă și s-a ținut de cont, iar următoarele minute din meci au uimit asistența. Simona Halep a hărțuit-o pe belgiancă și a câștigat, atenție, nu mai puțin de 18 puncte la rând, serie care a ajutat-o să-și adjudece primul set și să-i confere și un avantaj liniștitor, 2-0 în secvența secundă.

TIME-OUT-UL CARE A SCHIMBAT TOTUL

Mertens trebuia să facă ceva pentru a reveni în joc, conștientizând că soarta finalei e compromisă dacă nu-și schimbă registrul jocului. Elise a înăsprit intensitatea loviturilor pe backhand, a pus și câțiva kilometri în plus la serviciu și a început să o surprindă pe Halep.

Simona a fost scoasă din ritm în setul secund după ce Mertens a solicitat, la scorul de 2-1, intervenția medicului pentru unele probleme la spate. Belgianca a fost mai activă la revenirea pe teren, a egalat la doi și a avut chiar șansa de a trece în față. Simona a fost însă impecabilă pe propriul serviciu și a anihilat, pe rând și cu mult calm, șansele de break avute de Mertens.

Simona a forțat desprinderea, dar Mertens a găsit de fiecare dată răspunsuri și a contracarat eficient, forțând pe serviciul româncei și reușind până la urmă sâ câștige setul secund și să trimită partida în decisiv.

COPLEȘITĂ DE PROBLEME FIZICE

Setul trei nu a mai salvat-o pe Simona Halep, așa cum s-a întâmplat vineri în semifinala cu Elina Svitolina.

Rămasă vizibil fără resurse fizice și tot mai golită de energie, Halep nu a mai etalat intensitatea de care a dat dovadă în prima parte a meciului. Mertens a forțat în permanență, a fost neobosită și a câștigat cea mai prestigioasă finală a carierei.

Indiferent de rezultatul finalei, Simona va reveni începând de luni pe locul secund în clasamentul WTA.