Semifinalele cupei ligii. Steaua – Astra 3 – 0. Campioana, ca şi calificată în finală

Steaua a câştigat lejer Astra Giurgiu cu 3 – 0 pe Ghencea, în prima manşă a Cupei Ligii, graţie golurilor marcate de Cristi Tănase (‘5), George Ţucudean (’34), aflat la prima reuşită în tricoul roş-albastru, şi Răul Rusescu (’34), acest ultim gol fiind înscris din off-side. Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 51, după ce fundaşul Laurenţiu Rus a primit două cartonaşe galbene în decurs de două minute. Returul va avea loc săptămâna viitoare.

La meciul în care oaspeţii nu au şutat niciodată pe poartă au asistat doar aproximativ 1.000 de suporteri. Suporterii Stelei sunt în conflict cu conducerea, din cauza schimbării siglei clubului.

Aceasta a fost prima victorie a Stelei în faţa Astrei după cele patru succese la rând din 2012 şi 2013 (2-1 pe Ghencea, în 18 martie 2012, 4-3 la Ploieşti în 28 iulie 2012, 2-0 acasă în 10 decembrie 2012 şi 3-1, tot pe Ghencea, în 18 decembrie 2013). Au urmat 4 remize consecutive, dar alb-negrii au câştigat în faţa Stelei, la penalty-uri, unicele trofee din istorie în sezonul trecut: Cupa României şi Supercupa României.

Componenţa echipelor:

Steaua: Giedrius Arlauskis – Paul Papp, Srgian Luchin, Fernando Varela, Alin Toşca – Andrei Prepeliţă (Răul Rusescu, ’46), Nicandro Breeveld – Adrian Popă (Alex Bourceanu, ’69), Alex Chipciu, Cristian Tănase (căpitan) – George Ţucudean (Ionuţ Neagu, ’76). Antrenor: Constantin Gâlcă

Astra: Silviu Lung jr – Laurenţiu Rus, Cristian Oros, Syam Ben Youssef, Junior Morais – Vincent Laban, Takayuki Seto (William De Amorim, ’46) – Gabriel Enache, George Florescu, Constantin Budescu (căpitan; Seidu Yahaya, ’57) – Denis Alibec (Kehinde Fatai, ’13). Antrenor: Oleg Protasov

Arbitri: Radu Petrescu; arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu; arbitru de rezervă: Marcel Bârsan (toţi din Bucureşti).

În cealaltă semifinală, disputată Pandurii a câştigat cu 2 – 1 în faţa lui Dinamo.