Pierdere grea pentru naţionala feminină de gimnastică: România va merge la Campionatele Europene fără vedeta ei

Lotul pe care Bellu şi Bitang îl vor deplasa, la Montpellier, pentru competiţia care se va desfăşura, între 13 şi 19 aprilie, nu o va cuprinde pe sportiva care, anul trecut, ne-a adus patru medalii.

Lotul naţional feminin de gimnastică a primit o lovitură dură cu 18 zile înainte de debutul la această ediţie a Campionatelor Europene.

Liderul echipei României, Larisa Iordache (18 ani), a suferit o inflamaţie la gleznă şi nu va face deplasarea la Montpellier. Informaţia a fost confirmată de Octavian Bellu pentru Digi Sport. „Era de aşteptat ca un copil care a dus tot anul 2014 în spate cam de una singură să aibă astfel de probleme“, a explicat antrenorul lotului feminin.

Larisa Iordache a fost vedeta României la ediţia precedentă a Campionatelor Europene, atunci când a cucerit patru medalii: două de aur, una de argint şi una de bronz. De-a lungul carierei, Iordache a câştigat 11 medalii la Europene, bilanţul ei fiind: cinci medalii de aur, cinci de argint şi una de bronz.

Bellu şi Bitang s-au şi hotărât deja asupra sportivei care o va înlocui pe Larisa Iordache la turneul ce va fi găzduit de Montpellier. „Andreea Munteanu va concura la Europene! După retragerea Larisei Iordache de pe lista oficială, antrenorii au înscris-o în competiţie pe Andreeea, care se alătură Dianei Bulimar, Andreei Iridon şi Laurei Jurcă“, a anunţat pagina de Facebook a lotului feminin.

”Normal că nu vreau să risc. Antrenorii mi-au spus că mai bine stau acum şi pe viitor mă antrenez şi voi fi sănătoasă”. Larisa Iordache

Sursa: adevarul