Performanță de excepție. Handbalistele de la CSM București s-au calificat în finala Ligii Campionilor

CSM București s-a calificat, sâmbătă, pentru prima dată în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, după o victoria din semifinala cu formația macedoneană Vardar Skopje, scor 27-21 (14-9), la Budapesta, în Papp Laszlo Arena, potrivit Agerpres.

Campioana României a reușit o performanță remarcabilă pentru handbalul românesc, mai ales că a reușit să se califice în sferturi de pe locul 4 în grupa principală.

Cea mai bună jucătoare a echipei bucureștene Jelena Grubisic, care a avut o prestație deosebită în poarta echipei antrenate de danezul Kim Rasmussen.

După 21-22 și 25-30 cu Vardar în grupa principală, CSMB a dat o lecție de handbal echipei macedonene, care va juca pentru al treilea an consecutiv finala mică la turneul Final Four.

Vardar a marcat primul gol al semifinalei, dar apoi CSM s-a desprins la un neverosimil 7-1 (min. 13), adversarele ratând și două aruncări de la 7 metri.

După un debut de repriză secundă mai puțin reușit, CSMB a avut o perioadă de grație, cu șapte goluri și doar unul primit. Brădeanu (37 ani) a reușit trei goluri consecutive, dintre care două de pe propriul semicerc, după ce Vardar a scos portarul. La 22-11 (44), soarta meciului era decisă în mare măsură, iar adversarele au speculat o relaxare a echipei bucureștene, marcând patru goluri, 22-15 (49).

Ramussen și-a permis să folosească tot lotul în acest meci, iar scorul la care s-a impus CSMB a fost unul confortabil, 27-21.

În finala de duminică, echipa din București va înfrunta echipa maghiară Gyor, care a trecut în prima semifinală de Buducnost Podgorica, campioana en titre și echipa Cristinei Neagu, cu 21-20 (11-8).

Finala va avea loc duminică, de la ora 18,45 (ora României), fiind precedată de finala mică, Vardar — Buducnost (16,15).

(Sursa: b1.ro)