Monica Niculescu se oprește în optimi, la Doha: 5-7, 1-6, cu poloneza Agnieszka Radwanska

Agnieszka Radwanska a învins-o cu 2-0 (7-5, 6-1) pe Monica Niculescu. Deși jucătoarea noastră a avut momente bune de joc, a cedat ușor setul doi în fața favoritei cu numărul trei a turneului.

Monica Niculescu a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Doha de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 5-7, 1-6, la capătul unui meci în care sportiva noastră a avut o evoluţie bună.

În pofida diferenţei de valoare ce reiese din clasamentul WTA, Monica a făcut un nou meci bun şi a încheiat un parcurs admirabil în cadrul turneului de la Doha.

Monica a condus cu 4-1 în primul set, însă s-a relaxat prea rapid, iar ocupanta locului 3 în clasamentul WTA a revenit şi s-a impus cu 7-5.

Chiar şi în startul setului secund, Monica a jucat bine, a pus-o mereu sub presiune pe poloneză, însă în momentele cheie aceasta a fost mai precisă.

Radwanska a câştigat în cele din urmă cu 7-5, 6-1 şi s-a calificat în sferturile de finală.

Monica a fost astfel eliminată de la un turneu în care a învins două jucătoare importante, Sabine Lisicki şi Jelena Jankovici.

(Sursa: ziare.com)