Meci de liga a II-a al Naționalei de fotbal. România – Insulele Feroe: 1 – 0

Naţionala României a câștigat la limită, duminică, meciul împotriva Insulelor Feroe din preliminariile Campionatului European din 2016. Chiar dacă au dat dovadă de o formă slabă, tricolorii au şanse de calificare la Euro 2016.

Echipa naţională de fotbal a României a câştigat la limită, scor 1-0, întâlnirea disputată duminică seara, la Ploieşti, cu reprezentativă Insulelor Feroe, în preliminariile Campionatului European din 2016.

Tricolorii au obţinut toate cele trei puncte, dar au încheiat meciul în huiduielile propriilor spectatori, care au scandal chiar: „Ruşine, ruşine să vă fie”.

O partidă slabă a naţionalei noastre, salvată de un gol norocos marcat de Claudiu Keșeru în minutul 21.

România a avut ocazii mai mari şi mai multe, dar feroezii puteau da lovitura în prelungiri, când Pantilimon s-a întins serios şi a scos de la vinclu un şut al lui Edmundsson.

Venită la Bucureşti fără căpitanul ei, rămas la muncă, naţionala Insulelor Feroe le-a dat mari bătăi de cap tricolorilor. Anghel Iordănescu a început meciul într-un sistem 4-2-3-1, însă ocaziile pot fi numărate pe degetele de la o mână în prima repriză.

Jucătorii noştri au reuşit totuşi să marcheze în minutul 21, când Keșeru a punctat din câţiva metri, după o lovitură liberă executată de Maxim şi deviată de zid în bară.

În partea secundă, naţionala noastră a jucat modest şi a ajuns cu greu la poarta adversă, iar pe final fundaşii oaspeţilor s-au aflat chiar la jumătatea terenului.

Rămân totuşi cele 3 puncte care contează şi cu care România rămâne în fruntea clasamentului, cu 13 puncte obţinute din 15 posibile. Următorul meci va avea loc în iunie, în Irlanda de Nord.

(Sursa: ziare.com)