Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Australian Open

Jucătoarea română Irina Begu s-a calificat în premieră în runda a treia a turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, miercuri, la Melbourne, după ce a învins-o pe Katerina Siniakova (Cehia), cu 7-5, 6-4.

A 42-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a acces în turul al treilea la Australian Open, după un nou meci de excepție, în fața cehoaicei Katerina Siniakova (poziția 81 WTA), încheiat cu scorul de 7-5, 6-4, la capătul unei partide de două ore și trei minute.

Bucureșteanca de 24 de ani, care în primul tur a reușit un joc de senzație în fața nemțoaicei Angelique Kerber, și-a asigurat astfel 130 de puncte și 97.500 de dolari australieni.

În ciuda unui debut echilibrat de meci, Siniakova a dus scorul la 3-0 în primul set (a reușit un break la 1-0), în urma unor game-uri foarte lungi. Românca a reușit apoi să câștige 5 game-uri consecutive, după ce a izbutit două break-uri la scorul de 1-3 (din a cincea șansă, deși a condus cu 40-0) și 3-3 (din a treia șansă, după ce a avut 40-15). Irina Begu și-a pierdut serviciul la scorul de 5-4, a izbutit însă un contrabreak și a ”închis setul” fără emoții deosebite.

Setul al doilea a început cu un break reușit de româncă, performanță repetată și la scorul de 3-1. Partida a continuat cu 3 break-uri consecutive, însă bucureșteanca a obținut calificarea grație ultimei mingi de meci avute, după ce a condus cu 40-0.

Cehoaica, învingătoare în prima rundă în fața rusoaicei Elena Vesnina (poziția 65 mondială), scor 6-2, 7-5, a învins-o pe româncă la începutul anului, la Shenzen, în primul tur (6-7(5), 6-4, 6-1).

Pentru un loc în optimile de finală, românca se va duela cu nemțoaica de 19 de ani Carina Witthoeft (locul 104 în lume), pe care a învins-o în 2013 la Bad Gestein cu un dublu 6-3. Sportiva originară din Hamburg, care nu a trecut, în acest an, de primul tur al calificărilor de la Shenzen și Hobart, le-a eliminat până acum pe spaniola Carla Suarez Navarro (locul 17 WTA), scor 6-3, 6-1, și pe americanca Christina McHale (poziția 54 mondială), scor 6-3, 6-0.

Irina-Camelia Begu se află pentru a cincea oară la Australian Open, însă a reușit în premieră accesul în turul al treilea la Grand Slamului de la Melbourne. Până acum, cea mai bună performanță fusese turul secund, în 2013, după o victorie în fața olandezei Arantxa Rus (6-4, 6-2), și un eșec fără drept de apel în fața polonezei Agnieszka Radwanska (3-6, 3-6).

Irina Begu are în palmares un trofeu WTA (la Tașkent, în 2012) și alte trei finale jucate (în 2011 la Marbella și la Budapesta și în 2014 la Moscova). La dublu, a câștigat 4 turnee din 6 finale disputate. Succesele s-au înregistrat în 2012 la Hobart (alături de Monica Niculescu), în 2013 la ‘s-Hertogenbosch (cu Medina Garrigues) și în 2014 la Rio de Janeiro şi Seul (cu Lara Arruabarrena).