În sfârșit! Prima victorie la Rio pentru handbalistele noastre. România – Muntenegru: 25-21

Naționala feminină de handbal a României păstrează șanse de calificare în sferturile de finală ale turneului olimpice de la Rio de Janeiro. Tricolorele au bătut, miercuri, Muntenegru, 25-21 (11-9), grație unei prestații fără cusur a Cristinei Neagu (10 goluri) și a portarului Paula Ungureanu, și au nevoie de trei puncte, o victorie și un egal cu Spania și Norvegia, pentru a merge mai departe.

În partida cu Muntenegru au marcat Neagu – 10 goluri, Manea – 4, Chiper – 4, Geiger – 2, Ardean – 3, Buceschi – 2. Paula Ungureanu a avut 15 intervenţii, inclusiv la o aruncare de la 7 metri într-un moment important, la scorul de 22-19 în minutul 57.

Partidele de miercuri: Brazilia – Spania 24-29, România – Muntenegru 25-21, Norvegia – Angola (22:40).