Horia Tecău și Jean-Julien Rojer AU RATAT FINALA de la Australian Open

Dublul Horia Tecău / Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 6, a fost învins în semifinalele turneului de la Australian Open de italienii Simone Bolelli și Fabio Fognini, scor 4-6, 6-3, 3-6, la capătul unui meci de o oră și 57 de minute.

Constănțeanul de 30 de ani are 3 finale de Grand Slam în palmares, la Wimbledon (2010-2012), în timp olandezul de 33 de ani originar din Curaçao a ratat prima sa finală de acest fel.

Tecău și Rojer, care au trecut în ”sferturi” de dublul româno-britanic Florin Mergea / Dominic Inglot, vor fi premiați cu 720 de puncte și 142.500 de dolari australieni.

În primul set, Tecău și Rojer și-au pierdut serviciul de două ori, la scorul de 1-1 și 2-2, însă au reușit și să câștige un game pe serviciul adversarilor, la scorul de 1-2. Apoi, fiecare pereche și-a câștigat serviciul fără emoții, cu o singură excepție: la scorul de 3-4, dublul româno-olandez a avut o minge de break, pe care a irosit-o, însă.

Și în setul al doilea cele două echipe și-au câștigat serviciul fără mari probleme, însă Tecău și Rojer au izbutit un break la scorul de 1-0 și, deși adversarii au irosit o minge de 5-4, italienii nu au putut evita setul decisiv.

Setul al treilea a fost cel mai spectaculos: Tecău și Rojer au izbutit un break la scorul de 1-1 – după ce și-au salvat serviciul în primul game – apoi au anulat trei mingi de break la scorul de 2-1 (un game cu 14 schimburi de mingi), însă nu au mai putut să-și adjudece nicun game până la final, din cauza numeroaselor greșeli neforțate și a serviciului slab.

(w460) Statistica

Horia Tecău s-a aflat pentru a șaptea oară la Australian Open, iar cel mai bun rezultat a fost reușit în 2012, când a ajuns până în semifinale, alături de suedezul Robert Lindstedt (au fost învinși de liderii mondiali, frații Bob și Mike Bryan). Constănțeanul de 30 de ani mai avea o singură calificare în ”optimi” la Australian Open, la prima sa participare, în 2009, alături de Andrei Pavel, când au fost învinși de polonezii Mariusz Fyrstenberg și Marcin Matkowski, scor 2-6, 2-6.

În turneele de Grand Slam, Horia Tecău mai are în palmares trei finale consecutive la Wimbledon (2010 – 2012), alături de suedezul Robert Lindstedt, toate pierdute. La US Open și la Roland Garros, cele mai bune rezultate au fost sferturile de finală, în 2011.

Dublul româno-olandez a început anul la turneul de la Brisbane, unde a fost învins, în primul tur, de perechea Jamie Murray (Marea Britanie) / John Peers (Australia), scor 6-3, 6-4. Apoi au ajuns până în finala turneului de la Sydney, pe care au pierdut-o, însă, în fața perechii Rohan Bopanna (India) / Daniel Nestor (Canada), scor 6-4, 7-6(5).

Tecău și Rojer au câștigat șapte titluri împreună în 2014, la București, la Casablanca, la Zagreb, la s-Hertogenbosch, la Washington, la Shenzen și la Valencia, dar au pierdut finala turneului de la Rotterdam.

Constănțeanul de 29 de ani are 24 titluri ATP la dublu și alte 14 finale jucate, în timp ce batavul de 32 de ani, născut în Antilele Olandeze, are în palmares 17 trofee ATP la dublu din 29 de finale jucate.