Goldman Sachs critică decretul antiimigraţie al lui Trump

Banca Goldman Sachs, unde au deţinut funcţii şi unii din cei ce fac parte azi din administraţia lui Donald Trump, a criticat luni decretul noului preşedinte american ce interzice intrarea pe teritoriul Statelor Unite a cetăţenilor din şapte state musulmane, transmite AFP. „Nu este o politică pe care noi o susţinem şi aş vrea să observaţi că ea a fost deja contestată în faţa unui tribunal federal, iar unele dispoziţii ale decretului au fost deja blocate, cel puţin temporar”, a precizat într-un mesaj audio intern obţinut de AFP directorul general al instituţiei, Lloyd Blankfein.

Acesta a subliniat că aplicarea decretului ca atare ar constitui un „potenţial risc de perturbare pentru firmă şi în special pentru unii dintre angajaţi şi familiile lor”. Blankfein a dat asigurări că banca va face tot ce este legal posibil pentru a reduce la minim consecinţele decretului asupra Goldman Sachs şi a angajaţilor săi, fără a da însă detalii privind ce măsuri ar putea fi luate.

Goldman Sachs – una din cele mai puternice bănci de afaceri din lume, care oferă consultanţă şi servicii financiare guvernelor, multinaţionalelor şi altor persoane juridice sau fizice cu averi semnificative – este a doua instituţie de pe Wall Street care ia poziţie împotriva decretului antiimigraţie al lui Trump. Duminică, Jamie Dimon, directorul general al JP Morgan Chase, a anunţat că banca sa încearcă să găsească o soluţie pentru salariaţii ei afectaţi de noile măsuri. Acestea au fost puternic criticate şi de liderii Apple, Facebook, Microsoft, Google sau Netflix, conform Agerpres.

Luarea de poziţie a lui Blankfein are o importanţă specială având în vedere că Donald Trump a numit cel puţin şase foşti responsabili de la Goldman Sachs în posturi-cheie din administraţia sa. Este cazul lui Steve Bannon, devenit consilier pentru securitate naţională, sau Steven Mnuchin, la Ministerul de Finanţe.

Sursa

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here