Gaz Metan – FC Botoşani 1-1. Al treilea meci la rând în deplasare fără înfrângere pentru botoşăneni

Gaz Metan Mediaș și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în primul meci al zilei de sâmbătă, în etapa a 18-a din Liga 1.

Alexandru Curtean a deschis scorul pentru gazde (33), în timp ce pentru oaspeți a egalat Attila Hadnagy (73).

Botoşaniul rămâne cu gândul la cupele europene, după ce a plecat neînvinsă de la Mediaş. Gazdele au avut primele ocazii, prin Zaharia (4) și Tahar (5), dar niciunul nu a prins poarta lui Curileac. Trupa lui Leo Grozavu a replicat prin Roussel (17), dar Pleşca a fost la datorie. Dan Roman putea puncta spectaculos, cu exteriorul, la capătul unei centrări a lui Zaharia, dar goalkeeper-ul oaspeților a fosta atent și a reținut de la colțul scurt (22). Ardelenii au deschis scorul în minutul 33, prin Curtean, după o fază colectivă de excepţie.

În repriza a doua, Curileac a respins şutul lui Ciprian Petre, din poziţie excelentă (70). Peste 3 minute a venit golul egalizator al botoșănenilor, reuşit de Hadnagy – intrat la pauză – la capătul unei scheme reușite la o lovitură liberă de pe dreapta.

Botoșănenii bifează al treilea meci la rând în deplasare fără înfrângere, după victoriile de la Chiajna, cu Viitorul și de la Târgu Jiu, cu Pandurii. De partea cealaltă, medieșenii au bifat și ei al doilea meci consecutiv în care nu pierd în campionat.

Sursa: digisport