Finala Roland Garros. Sharapova câștigă finala, Halep publicul si locul 3 în WTA

Simona Halep a fost învinsă astăzi, la Roland Garros, de rusoaica Maria Șarapova, în trei seturi. Chiar și așa, jucătoarea din România devine locul 3 WTA.

A fost cea mai disputată finală feminină a ultimilor 10 ani, susțin unanim comentatorii sportivi.

După un meci dramatic, Maria Sharapova cîștigă finala feminină a turneului de la Roland Garros, cu 2 – 1 la seturi, împotrica româncei Simona Halep.

A fost, toți comentatorii sportivi sunt unanimi, cea mai disputată finală a ultimilor zece ani. Chiar dacă finala a fost cîștigată de Simona Halep, camerele TV au continuat să o urmărească insistent pe Simona Halep, în aplauzele publicului.

Românca Simona Halep a ținut piept cu tărie atacurilor dezlănțuite ale rusoaicei Maria Sharapova, o jucătoare mult mai experimentată. Halep a reușit să-i pună probleme rusoaicei și a întors chiar rezultatul în setul 2, pe care l-a câștigat la tiebreak.

Mai jos puteți urmări momentele importante ale partidei

ACTUALIZARE 19.16. 6-4 pentru Maria Șarapova, care câștigă finala în fața Simonei Halep.

ACTUALIZARE 19.12. 5-4 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 19.10. 4-4. Simona Halep egalează.

ACTUALIZARE 19.03. 4-3 pentru Maria Șarapova. Simona Halep recuperează un game.

ACTUALIZARE 19.00. 4-2 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 18.56. 3-2 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 18.53. Maria Șarapova egalează: 2-2.

ACTUALIZARE 18.42. 2-1 pentru Simona Halep.

ACTUALIZARE 18.38. Simona Halep egalează: 1-1.

ACTUALIZARE 18.34.  1-0 în setul decisiv pentru Maria Şarapova, care urmează la serviciu.

ACTUALIZARE 18.24. Simona Halep câștigă al doilea set cu 7-6.

ACTUALIZARE 18.15. 6-6. Urmează tiebreak.

ACTUALIZARE 18.09. 6-5 pentru Simona Halep.

ACTUALIZARE 18.03. 5-5. Maria Șarapove egalează.

ACTUALIZARE 17.59. 5-4 pentru Simona Halep.

ACTUALIZARE 17.41. 4-4. Din nou egal.

ACTUALIZARE 17.47. 4-3 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 17.41. 3-3. Simona Halep egalează din nou.

ACTUALIZARE 17.36. 3-2 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 17.30. 2-2. Simona Halep egalează.

ACTUALIZARE 17.25. 2-1 pentru Maria Șarapova. Simona Halep reduce din diferență.

ACTUALIZARE 17.22. 2-0 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 17.16. A început setul al doilea. Maria Șarapova conduce cu 1-0.

ACTUALIZARE 17.14. Cafenelele din centrul Bucureştiului sunt pline de susţinători ai Simonei Halep. Aceștia urmăresc cu sufletul la gură fiecare minge.

ACTUALIZARE 17.10. Maria Șarapova a câștigat primul set cu 6-4.

ACTUALIZARE 17.04. 5-4 pentru Maria Șarapova. Simona Halep e la un pas de a egala scorul.

ACTUALIZARE 17.01. 5-3 pentru Maria Șarapova. Simona Halep recuperează un game.

ACTUALIZARE 16.57. 5-2 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 16.54. 4-2 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 16.38. 3-2 pentru Maria Șarapova.

ACTUALIZARE 16.38. 2-2. Maria Șarapova a egalat.

ACTUALIZARE 16.29 Simona Halep câștigă primul game.

ACTUALIZARE 16.13. A început partida, cu serviciul Mariei Șarapova.

ACTUALIZARE ORA 14.00  Prima veste bună de la Paris vine de la meteorologi, chiar dacă este noros, ei spun că nu va ploua astfel că partida va începe la ora stabilită, ora 16, relatează trimisul Digi24 la Paris, Ciprian Bălțoiu. O a doua veste bună este că Simona Halep se simte foarte bine la acest turneu, s-a odihnit în ultimele ore şi spune că ştie cum trebuie să lupte împotriva Mariei Șarapova. Va fi cea de-a doua finală dintre cele două jucătoare în decurs de mai puțin de o lună, după cea pierdută de Simona Halep la Madrid.

(Sursa: digi24.ro)