EURO 2106: Victorie în stil Italian. Zlatan, cel mai mare ratangiu

Naționala Italiei a câștigat, vineri, scor 1-0, meciul jucat cu naționala Suediei în cadrul grupei E a Campionatului European, la Toulouse, pe Stade Municipal.

Italienii încep mai bine şi în minutul 11 Florenzi are o ocazie bună, dar şutul mijlocaşului de la AS Roma e reţinut de Isaksson.

Suedia are posesia, dar Italia are cele trei puncte din primul meci şi pare mulţumită şi cu un egal.

Italienii ies mai ofensivi de la vestiare şi Pelle are prima ocazie în minutul 56, dar trage peste poarta lui Isaksson.

Prima mare ocazie a reprizei secunde îi aparţine lui Zlatan. Olsson centrează excelent din stânga, în minutul 73, Guidetti trece pe lângă minge, iar Zlatan ratează incredibil din trei metri.

Cu şase minute înainte de final, Giaccherini centrează din flancul stâng, Parolo scapă din marcajul lui Olsson şi reia cu capul, dar mingea loveşte bara porţii lui Isaksson.

După numai patru minute, după o pasă a lui Zaza, Eder adduce golul victoriei cu un şut la colţul lung.

CASETA TENICĂ

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi (Sturaro 85′), Parolo, De Rossi (Thiago Motta 74′), Giaccherini, Candreva – Eder, Pelle (Zaza 60′). Antrenor: Antonio Conte.

Suedia: Isaksson – Johansson, Lindelof, Granqvist, Olsson – Larsson, Ekdal (Lewicki 79′), Kallstrom, Forsberg (Durmaz 79′) – Guidetii (Berg 85′), Ibrahimovic. Antrenor: Erik Hamren.

Arbitri: Viktor Kassai, Gyorgy Ring, Vencel Toth; adiţionali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toţi Ungaria), rezervî: Clement Turpin (Franta).