EURO 2016: Victorie scurtă pentru belgieni. Zlatan pleacă acasă

Naţionala Belgiei a câştigat, miercuri, scor 1-0 (0-0), meciul disputat cu prima reprezentativă a Suediei, ultimul din grupa E a Campionatului European, disputat pe stadionul Allianz Riviera din Nisa. Belgia a terminat grupa pe locul 2, cu 6 puncte, în timp ce Suedia a încheiat pe ultimul loc, cu 1 punct.

Suedia are prima mare ocazie în minutul 5. Berg rămâne singur în şapte metri, şutează, dar Courtois respinge cu greu şi Zlatan trece şi el pe lângă gol.

În repriza a doua, suedezii forţează golul victoriei, dar cea mai mare ocazie apare la poarta lui Isaksson în minutul 75. Lukaku scapă singur cu Isaksson, intră puţin în unghi, dar are timp să finalizeze cu stângul. Veteranul suedez iese bine în întâmpinare şi atacantul belgian îl izbeşte în plin. Imediat, Lukaku mai scapă o dată, reuşeşte să marcheze, dar fanionul ridicat de tuşier anulează golul.

Cu cinci minute înainte de final, Nainggolan marchează pentru Belgia şi asigură echipei lui locul doi.

CASETA TEHNICĂ

Suedia: Isaksson – Johansson, Lindelof, Granqvist, Olsson – Ekdal, Kallstrom, Larsson (Durmaz 70′), Forsberg (Zengin 83′) – Berg (Guidetti 63′), Ibrahimovic. Selecţioner: Erik Hamren.

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, Nainggolan – De Bruyne, Carrasco (Mertens 71′), Hazard (Origi 90+3′) – R. Lukaku (Benteke 87′). Selecţioner: Marc Wilmots.

Arbitri: Felix Brych, Mark Borsch, Stefan Lupp; adiţionali: Bastian Dankert, Marco Fritz (toţi Germania); rezervă: Matej Jug (Slovenia).