EURO 2016: Victorie mare pentru Irlanda de Nord

Naţionala Irlandei de Nord a câştigat, joi, meciul jucat cu prima reprezentativă a Ucrainei, scor 2-0 (0-0), într-un meci din cadrul grupei C a Campionatului European de fotbal din Franţa, disputat la Lyon, pe Stade des Lumieres.

Ucraina începe mai bine meciul, domină, fără însă a-şi crea ocazii de poartă.

Cel 45 de minute se scurg greu, după cea mai slabă primă repriză de până acum la EURO.

La trei minute după pauză, McAuley înscrie cu capul în urma unei centrări perfecte.

În minutul 57, meciul este întrerupt timp de trei minute pentru că la Lyon sunt căderi masive de grindină.

Jocul se reia, Ucraina domină steril, fără a le pune probleme nordirlandezilor.

În prelungiri, McGinn înscrie pentru 2-0 şi o victorie nesperată a Irlandei de Nord.

CASETA TEHNICĂ

Ucraina: Pyatov – Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Schevchuk – Sydorchuk (Garmash 73′), Stepanenko – Yarmolenko, Kovalenko (Zynchenko 83′), Konoplyanka – Seleznyov (Zozulya 69′). Antrenor: Mykhaylo Fomenko.

Irlanda de Nord: McGovern – Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans (McNair 90+3′) – S. Davis – Ward (McGinn 69′), C. Evans, Norwood, Dallas – Washington (Magennis 84′). Antrenor: Martin O’Niell.

Arbitri: Pavel Kralovec (Cehia), Roman Slysko (Slovacia), Tomas Mokrusch (Cehia), Petr Ardeleanu (Cehia), Michal Patak (Cehia); rezervă: Tasos Sidiropoulos (Grecia).