EURO 2016:Victorie cu emoţii pentru nemţi

Echipa națională de fotbal a Germaniei a învins, duminică seara, scor 2-0 (1-0), reprezentativa Ucrainei, în al doilea meci din grupa C.

Germania şi Ucraina au oferit cel mai frumos meci de până acum la Euro 2016, nemţii impunându-se în final, însă cu mari emoţii, ucrainenii dând o replică foarte bună.

Germania începe în atac, dar prima ocazie apare la poarta lui Manuel Neuer. Konoplyanka prinde un şut foarte bun de la marginea careului, mingea se duce spre vinclu, dar goalkeeper-ul lui Bayern reuşeşte să respingă.

În minutul 19, Toni Kroos execută bine o lovitură liberă, Mustafi scapă din marcajul lui Sydorchuk şi reia foarte puternic, din apropiere, fără şanse pentru Pyatov.

Ucrainenii nu dau înapoi şi Konoplyanka centrează din corner, Neuer vrea să iasă dar se răzgândeşte, Khacheridi reia cu capul, dar portarul germanilor are un nou reflex uluitor şi respinge în corner.

În minutul 38, Boateng pierde o minge în propria jumătate, Yarmolenko centrează foarte bine, Konoplyanka îl depăşeşte pe Neuer, dar Boateng respinge de pe linia porţii. Imediat, Yarmolenko înscrie, dar golul e anulat pentru ofsaid.

După pauză Khedira şutează foarte bine de la distanţă, dar Pyatov, gafeurul de serviciu în meciul cu România, îşi ţine echipa în viaţă.

În minutul 88, Ozil ratează singur cu portarul după pasa lui Ozil, Pyatov degajează, Mustafi trimite rău spre propria poartă, iar Atkinson e pus în postura de a lua o decizie dificilă. Seleznyov aleargă după minge, Neuer intervine pe traiectoria sa şi îl doboară, dar arbitrul englez nu dă penalty.

În prelungiri, Ucraina caută cu disperare egalarea, se aruncă în atac, dar intervenţia lui Hector îi pune pe contraatac pe nemţi. Ozil pleacă din propria jumătate, centrează perfect pentru Schweinsteiger şi mijlocaşul lui United înscrie din apropiere pentru 2-0.

CASETA TEHNICĂ

Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Mustafi, Hector – Kroos, Khedira – Gotze (Schweinsteiger), Ozil, Draxler (Schurrle 78) – T. Muller. Selecţioner: Joachim Low.

Ucraina: Pyatov – Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Shevchuk – Stepanenko, Syrodchuk – Yarmolenko, Kovalenko (Zinchenko 74), Konoplyanka – Zozulya (Seleznyov 66). Selecţioner: Mikhail Fomenko.

Cartonașe galbene: – / Konoplyanka 68′.

Arbitri: Martin Atkinson, Michael Mullarkey, Stephen Child, Michael Oliver, Craig Pawson (toţi din Anglia) rezervă: Robert Madden (Scoţia).