EURO 2016: Turcii înving Cehia şi mai speră la o calificare în optimi

Echipa naţională de fotbal a Turciei a câștigat, marți, meciul cu reprezentativa Cehiei, scor 2-0, în grupa D de la Euro 2016. În urma acestui rezultat, Turcia se clasează pe locul 3, cu trei puncte, şi păstrează şanse pentru calificarea în optimi, iar Cehia a încheiat pe locul 4, cu un punct.

Fără vreun punct înaintea ultimului meci, turcii au început bine partida cu Cehia şi, în minutul 12, Burak Yilmaz deschide scorul. Emre Mor centrează perfect din banda dreaptă, Burak Yilmaz apare la colţul scurt şi reia imparabil pentru Cech.

În minutul 36, Plasil semnează cea mai mare ocazie a Cehiei în momentul în care şutează superb de la distanţă, dar Volkan Babacan are un reflex foarte bun şi respinge în corner.

După pauză, cehii nu mai au absolut nimic de pierdut şi se aruncă în atac. În minutul 53, aceştia cer penalty la un corner, după un duel între Mehmet Topal şi Necid, dar arbitrul lasă jocul să continue.

În minutul 65, Arbitrul semnalizează un fault în momentul în care Arda Turan scapă singur spre poartă şi Fatih Terim ia foc pe margine. Din lovitura liberă rezultată mingea ajunge la Topal, aflat în poziţie de ofsaid, care o întoarce la Tufan. Şutul mijlocaşului e imparabil şi turcii fac 2-0.

CASETA TEHNICĂ

Cehia: Cech – Kaderabek, Hubník, Sivok, Pudil – Pavelka (Skoda 57′), Plasil (Kolar 90′), Krejčí, Darida, Dockal (Sural 71′) – Necid. Selecţioner: Pavel Vrba.

Turcia: Babacan – Ismail Koybasi, Hakan Balta, Topal, Gokhan Gonul – Selcuk Inan, Tufan – Arda Turan, Volkan Sen (Ozyakup 61′), Emre Mor (Sahan 69′) – Yılmaz (Tosun 90′). Selecţioner: Fatih Terim.

Arbitri: William Collum, Damien Macgraith, Francis Connor; adiţionali: Robert Madden, John Beaton (toţi din Scotia); rezervă: Sergei Lapochkin (Rusia).