EURO 2016: Slovacia ţine Anglia în şah. Ambele echipe merg în optimi

Echipele naţionale de fotbal ale Slovaciei şi Angliei au remizat, luni, scor 0-0, într-un meci din grupa B de la Euro 2016, disputat la Saint-Etienne.

Englezii se califică în optimi de pe locul 2, cu 5 puncte, în timp ce slovacii au şanse foarte mari să avanseze de pe poziţia a 3-a, cu 4 puncte.

Englezii au atacat aproape tot meciul, dar s-au lovit de o apărare slovacă foarte bine organizată.

În minutul 18, Anglia are cea mai mare ocazie a meciului. Vardy scapă singur cu portarul, dar trage fix în Kozacik şi ratează şansa de a deschide scorul. Imediat, Bertrand îl loveşte violent cu cotul pe Pekarik, îl umple de sânge, dar scapă fără cartonaş galben.

În minutul 37, şutul lui Lallana e respins cu greu de Kozacik.

După pauză, Smalling face imprudenţa de a-i trimite cu pieptul lui Hart, Mak interceptează, dar nu ajunge la timp pentru a trimite mingea în poartă. Răspunsul Angliei nu întârzie, Clyne pătrunde în careu şi şutează, dar trimite puţin peste poartă.

În minutul 64, Delle Alli intră pe teren în locul lui Lallana şi are nevoie de un minut pentru a-şi crea prima mare ocazie. Reia centrarea lui Henderson, dar Skrtel intervine şi respinge din faţa porţii.

CASETA TEHNICĂ

Slovacia: Kozacik – Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan – Kucka, Mak, Pecovsky (Gyomber 66′), Hamsik, Weiss (Skriniar 78′) – Duda (Svento 57′). Selecţioner: Jan Kozak.

Anglia: Hart – Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand – Dier, Henderson, Wilshere (Rooney 56′) – Lallana (Alli 60′), Sturridge (Kane 76′), Vardy. Selecţioner: Roy Hodgson.

Arbitri: Carlos Velasco Carballo, Roberto Alonso Fernandez, Juan Carlos Yuste Jimenez; adiţionali: Jesús Gil Mazano, Carlos Del Cerro (toţi din Spania); rezervă: Antonio Damato (Italia).