EURO 2016. Rusia face ce știe mai bine: lovește când te aștepți mai puțin

Echipa naţională a Angliei a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată sâmbătă seară, în compania formaţiei similare a Rusiei, în Grupa B.

Englezii au dominat aproape tot meciul, dar s-au văzut egalaţi pe final.

Prima repriză, elevii lui Hodgson au presat constant, însă Lallana nu a putut învinge bătrâna defensivă rusă. Nici Sterling nu a fost mai norocos, deşi a depăşit în mod constantant apărarea rusă.

Partea a doua a jocului a adus o schimbare în bine pentru ruşi, care au urcat mai mult, au pus probleme, fără însă a avea ocazii mari.

Cu un sfert de oră înainte de final, Rizzoli a inventat o lovitură liberă pentru englezi şi Dier a executat bine din marginea careului, profitând de un zid aşezat prost de Akinfeev.

Ruşii au ieşit imediat la joc şi, într-un moment de presiune la poarta lui Hart, Berezuţski marchează cu capul în prelungiri, speculând greşelile de marcaj ale unei defensive engleze visătoare.

CASETA TEHNICĂ

Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Dier, Alli – Lallana, Rooney (Wilshere ‘77), Sterling (Milner ‘87) – Kane. Antrenor: Roy Hodgson.

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, V. Berezuţki, Ignaşevici, Şennikov – Neustadter, Golovin (Şirojov ‘77) – Smolov (Mamaev ‘85), Şatov, Kokorin – Dzyuba. Antrenor: Leonid Sluţki.