Euro 2016: Puţin am vrut, puţin am obţinut! România – Elveția: 1 – 1 (VIDEO)

Echipele naţionale ale României şi Elveţiei au terminat la egalitate, miercuri, scor 1-1, în primul meci din grupa A la Campionatul European din Franţa.

Românii au vrut să nu piardă şi, dacă se putea, să scoată o victorie norocoasă. Nu a fost decât o remiză chinuită.

Elveţienii încep mai bine meciul şi, în minutul 5, Seferovic scapă de Chiricheş, rămâne singur cu Tătăruşanu şi trage pe lângă poartă. Acelaşi Seferovic ratează o mare ocazie ăn minutul 16, Tătăruşanu respingând greu.

După numai trei minute, Chipciu pătrunde în careu, e înconjurat de elveţieni şi Lichsteiner face imprudenţa de a-l trage de tricou. Karaşev vede şi dictează penalty. Bate Stancu şi avem 1-0.

În minutul 28, Torje bate o lovitură liberă din dreapta, Săpunaru încearcă să reia, mingea rămâne la el şi şutează din opt metri, dar balonul loveşte bara.

În minutul 57, după o fază fixă, Mehmedi prinde un şut violent din interiorul careului şi restabileşte egalitatea.

Până la final, românii s-au mulţumit să ţină de scor, în timp ce elveţienii nu au mai reuşit să creeze probleme.

CASETA TEHNICĂ

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ (St. Filip 61’) – Pintilii (Prepeliţă 46’), Prepeliţă – Toje, Stancu (Andone 83′), Chipciu – Keşeru. Antrenor: Anghel Iordănescu.

Elveţia: Sommer – Lichsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri (Tarashaj 90+1′), Dzemaili (Lang 83′), Mehmedi – Seferovic (Embolo 64’). Antrenor: Vladimir Petkovic.

Arbitri: Sergei Karasev, Nikolay Golubev, Tikhon Kalugin; adiţionali: Sergei Lapochkin, Sergei Ivanov (toţi din Rusia); rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus).