EURO 2016: Polonia se califică în sferuti după penalty-uri

Echipa naţională de fotbal a Poloniei a câştigat, sâmbătă, meciul cu reprezentativa Elveţiei, scor 1-1 (1-0), (5-4, după loviturile de departajare) în prima optime de finală de la Euro 2016, disputată la Saint Etienne.

În urma acestui rezultat, polonezii s-au calificat în sferturi.

În minutul 39, Grosicki poartă o acţiune, are noroc şi rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspiraţia de a lăsa balonul să treacă, iar Kuba Blaszczykowski finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer.

Cu nouă minute înainte de final, fundaşii polonezi resping o centrare a lui Ricardo Rodriguez, mingea ajunge la Shaqiri, iar mijlocaşul lui Stoke înscrie ceea ce va rămâne, probabil, golul turneului. Foarfecă de la 16 metri, cu stângul, în plasa laterală.

În prelungiri, ambele echipe au jucat prudent aşa că s-a ajuns la loteria penalty-urilor unde Granit Xhaka a ratat singurul penalty pentru Elveţia.

CASETA TEHNICĂ

Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez – Behrami (Fernandes 77), Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) – Seferovic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.

Polonia: Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101′), Grosicki (Peszko 104′) – Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawałka.

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Jake Collin; adiţionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toţi din Anglia); rezervă: Tasos Sideropoulos (Grecia).