EURO 2016: Performanţă extraordinară pentru galezii lui Bale. Ruşii pleacă acasă

Echipa naţională a Ţării Galilor a învins, luni seară, scor 3-0 (2-0), reprezentativa Rusiei, în ultimul meci din grupa B la Euro, disputat pe stadionul din Toulouse, iar formaţia antrenată de Chris Coleman s-a calificat în optimile de finală de pe primul loc, cu şase puncte.

În faţa unei echipe resemnate, galezii au dominat jocul de la un capăt la altul.

În minutul 12, Joe Allen scoate din joc toată defensiva adversă cu o pasă genială, Ramsey scapă de la limita ofsaidului, îl lobează elegand pe Akinfeev şi galezii deschid scorul.

După numai nouă minute, Taylor scapă în stânga, şutează, Akinfeev respinge, dar mingea se întoarce la fundaşul lui Swansea care o trimite în poarta goală. 2-0 şi Rusia e ca şi eliminată.

În minutul 32, galezii joacă excelent şi-şi creează trei ocazii în trei minute. Ratează Vokes, singur cu portarul, după o fază a lui Bale, apoi starul Realului reia peste poartă, pentru ca şutul lui Ramsey să fie respins de Akinfeev.

După pauză, galezii joacă economicos, în timp ce ruşii nu găsesc drumul spre poartă.

Până la urmă, în minutul 68 se face 3-0. Bale primeşte o pasă excelentă de la Ramsey, finalizează cu exteriorul piciorului stâng, Akinfeev atinge mingea, dar nu poate împiedica golul.

CASETA TEHNICĂ

Rusia: Hennessey – Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor – Ledley (A. King 76’), Ramsey, Allen (Edwards 74’) – Vokes, Bale (Church 84’). Antrenor: Leonid Slutski.

Ţara Galilor: Akinfeev – Smolnikov, Ignashevich, V. Berezutski (A. Berezutski 46’), Kombarov – Glushakov, Mamaev – Smolov (Samedov 70’), Shirokov (Golovin 52’), Kokorin -Dzyuba. Antrenor: Chris Coleman.

Arbitri: Jonas Eriksson, Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; adiţionali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toţi din Suedia); rezervă: Daniele Orsato (Italia).