EURO 2016: Modric aduce primele trei puncte Croaţiei

Echipa naţională de fotbal a Croaţiei a învins, duminică, scor 1-0 (1-0), reprezentativa Turciei, în primul meci din grupa D. Luka Modric, de la Real Madrid, a marcat unicul gol al partidei, în minutul 41, cu un şut de la distanţă.

Croaţii au startul mai bun de meci şi Rakitic slalomează printre fundaşii adverşi, e faultat şi obţine o lovitură liberă de la 20 de metri. Execută Srna, impecabil, dar mingea loveşte bara porţii lui Babacan.

Dominarea croaţilor se concretizează şi pe tabelă în minutul 41, când Modric deschide scorul cu un şut de la 25 de metri.

Turcii sunt aproape să dea lovitura în prelungirile partidei, dar Corluka are o intervenţie incredibilă în faţa lui Hakan Balta.

Croaţia obţine o victorie importantă, după o prestaţie convingătoare şi un meci care se putea termina cu un scor mult mai mare.

CASETA TEHNICĂ

Turcia: Babacan – Gonul, Mehmet Topal, Hakan Balta, Caner Erkin – Ozan Tufan, Selcuk Inan, Oğuzhan Özyakup – Hakan Çalhanoğlu, Arda Turan (Yilmaz ’65) – Cenk Tosun (Emre Mor ‘69). Selectioner: Fatih Terim.

Croaţia: Subasic – Srna, Corluka, Vida, Strinic – Modric, Badelj, Rakitic (Schildenfeld ‘90) – Brozovic, Mandzukic (Pjaca ‘90+3), Perisic (Kramaric ‘86). Selectioner: Ante Cacic.

Cartonase galbene: Tosun 31′, Balta 48′, Volkan Sen 90+1’/ Strinic 80′.

Arbitri: Jonas Eriksson, Mathias Klasenius, Daniel Warnmark, Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toţi din Suedia) rezervă: William Collum.