EURO 2016: Islanda dă lovitura şi elimină Anglia după ce a fost condusă

Naţionala Islandei a câştigat, luni, scor 2-1 (1-1), meciul jucat împotriva naţionalei Angliei în optimile de finală ale Campionatului European, disputat la Nisa, pe stadionul Allianz Riviera, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde vor întâlni Franţa.

Englezii încep mai bine şi deschid scorul. Sterling primeşte o minge în careu, o prelungeşte pe lângă Halldorsson, goalkeeper-ul islandez îl doboară în careu şi se acordă penalty. Execută Rooney şi înscrie.

Bucuria englezilor a durat doar trei minute. Islandezii repun mingea în joc, atacă, execută lung o aruncare de la margine, iar fundaşii centrali colaborează pentru restabilirea egalării.

Arnasson prelungeşte, Ragnar Sigursson reia din câţiva metri şi Hart rămâne fără replică.

Mai mult, nordicii ies din propria jumătate, dau trei pase şi ajung în careul Angliei, de la marginea căruia Sightorsson trimite primul său şut pe poarta adversă la acest EURO şi e 2-1 după 18 minute incredibile la Nice.

În minutul 27, Sturridge centrează perfect pentru Kane, care reia violent din vole, trimite sub bară, dar Halldorsson e atent şi respinge în corner.

După pauză, nordicii au şansa lui 3-1, dar foarfeca lui Ragnar Sigurdsson e respinsă cu greu de Hart.

Pe final, Vardy şi Alli mai au două ocazii bune, dar scorul rămâne 2-1 pentru islandezi, la cea mai mare surpriză de la EURO.

CASETA TEHNICĂ

Anglia: Hart – Walker, Smalling, Cahill, Rose – Dier (Wilshere 46′), Alli, Rooney (Rashford 87′) – Sterling (Vardy 60′), Sturridge, Kane. Selecţioner: Roy Hodgson.

Islanda: Halldórsson – Saevarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason – Sigthórsson (Bjarnasson 77′), Bödvarsson (Traustason 89′). Selecţioner: Lars Lagerback.

Arbitri: Damir Skomina, Jure Praprotnik, Robert Vulkan; adiţionali: Matej Jug, Slavko Vincic (toţi din Slovenia); rezervă: Carlos Velasco Carballo (Spania).