EURO 2016: Franţa pune capăt visului islandez şi va întâlni Germania în semifinale

Echipa naţională a Franţei s-a calificat duminică seară în semifinalele Campionatului European după ce a învins Islanda cu scorul de 5-2 (4-0).

Franţa nu forţează din primele minute şi le permite islandezilor să-l pună la încercare pe Lloris prin Sigurdsson.

În minutul 12, Giroud primeşte o pasă foarteb ună de la Matuidi, scapă singur cu Halldarsson şi deschide scorul.

După opt minute, Franţa face 2-0. Griezmann bate bine un corner din stânga, Pogba câştigă duelul aerian cu Bodvarsson, reia imparabil cu capul în poartă.

Cu două minute înainte de pauză, Pogba scoate o minge din picioarele lui Sigurdsson, Sagna centrează din dreapta, Griezmann aşează pentru Payet, iar mijlocaşul lui West Ham înscrie cu un şut plasat, cu stângul.

Scorul pauzei este stabilit două minute mai târziu. Giroud deviază pentru Griezmann, atacantul lui Atletico scapă singur cu Halldarsson, dă o scăriţă de efect şi tabela arată un neverosimil 4-0.

În minutul 56, Sigurdsson centrează din dreapta, Sigthorsson ajunge primul la prima bară, reia la colţul scurt şi-l învinge pe Lloris.

Francezii replică imediat. Payet trimite o centrare plouată, Halldarsson iese greşit, Giroud câştigă duelul aerian şi înscrie cu capul.

La 5-1, francezii reduc din turaţie şi islandezii mai punctează o dată, în minutul 84. Skulason centrează din stânga şi Bjornason reia cu capul şi-l învinge pe Lloris.

CASETA TEHNICĂ

Franţa: Lloris – Sagna, Koscielny (Mangala 72’), Umtiti, Evra – Matuidi, Pogba, Sissoko – Griezmann, Giroud (Gignac 60’), Payet (Coman 80’)

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Arnason (Ingason 46’), R. Sigurdsson, Skulason – Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthorsson (Gudjhonsen 83’), Bodvarsson (Finnbogason 46’).