EURO 2016: Franţa întoarce rezultatul şi merge în sferturi

Echipa naţională a Franţei a învins, duminică, scor 2-1 (0-1), reprezentativa Irlandei, în a patra optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Lyon, iar naţionala antrenată de Didier Deschamps va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Anglia şi Islanda.

Partida începe abrupt. Rami greşeşte în propriul careu, Pogba îl faultează pe Long, iar italianul Rizzoli arată penalty după 78 de secunde de la primul fluier. Brady, marcatorul din meciul cu Italia, îşi asumă responsabilitataea, bate în stânga lui Lloris, mingea loveşte bara şi Irlanda are 1-0.

În minutul 22, irlandezii sunt aproape de 2-0. Murphy şutează din unghi, dar portarul lui Lyon se întinde şi respinge cu greu.

Franţa pune presiune în finalul primei reprize, Pogba şi Payet combină pentru o fază periculoasă, dar irlandezii fac un baraj uman în faţa lui Randolph şi execuţiile atacanţilor francezi sunt blocate.

În minutul 58, defensiva Irlandei cedează. Sagna centrează din dreapta, Griezmann, cel mai scund jucător de pe teren, e lăsat liber, iar atacantul lui PSG reia cu capul şi Randolph rămâne fără reacţie.

După numai trei minute, Franţa întoarce rezultatul. Pasă lungă spre Giroud, atacantul lui Arsenal deviază dintre doi fundaşi adverşi, îl lasă pe Griezmann singur cu portarul şi atacantul lui Atletico nu iartă.

În minutul 66, naţionala Irlandei a rămas cu un jucător mai puţin după eliminarea lui Duffy, în minutul 66, după un fault la Antoine Griezmann şi visul frumos se încheie pentru irlandezi.

CASETA TEHNICĂ

Franţa: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Kante (Coman 46), Matuidi – Griezmann, Giroud (Gignac 73), Payet. Antrenor: Didier Deschamps.

Irlanda: Randolph – Coleman, Keogh, Duffy, Ward – Brady, McCarthy (Hoolahan 72), Hendrick, McClean (O’Shea 69) – Long, Murphy (Walters 65). Antrenor: Martin O’Neill.

Arbitri: Nicola Rizzoli, Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini; adiţionali: Daniele Orsato, Antonio Damato (toţi din Italia); rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus).