EURO 2016: Croaţia învinge Spania şi o trimite în optimi în calea Italiei

Echipa naţională a Croaţiei a învins, marţi seară, scor 2-1 (1-1), reprezentativa Spaniei, în ultimul meci din grupa D, la Euro, disputat pe stadionul din Bordeaux, iar formaţia antrenată de Ante Cacic a încheiat grupa pe primul loc, cu şapte puncte, iar Spania va juca cu Italia în optimile de finală.

Furia Roja începe perfect meciul. Silva dă o pasă sclipitoare pentru Fabregas, Cesc trimite în faţa porţii, iar Morata împinge balonul în poartă, în minutul 6, şi îl egalează pe Gareth Bale în fruntea golgheterilor EURO 2016, cu trei goluri înscrise în două meciuri şi şapte minute.

Croaţii dau replica în minutul 12, prin Rakitic, dar lobul mijlocaşului loveşte bara transversală a lui De Gea.

În prelungirile primei reprize, Perisic face o faţă superbă în flancul stâng, îl ridiculizează pe Juanfran şi centrează excelent în careul mic. Kalinic scapă de marcajul lui Ramos, reia superb cu călcâiul şi restabileşte egalitatea cu un minut înaintea pauzei.

După pauză, Spania atacă mai mult şi în minutul 73 Iniesta înalţă mingea în careu, Srna cade în duel cu Vrsaljko şi Bjorn Kuypers arată penalty şi cartonaş galben, complet eronat. Ramos execută slab, pe centru, şi Subasic parează.

Cu două minute înainte de final, Kalinic scapă pe contraatac, pasează la Perisic, mijlocaşul şutează la colţul scurt şi scorul devine 2-1.

CASETA TEHNICĂ

Croaţia: Subasic – Srna, Corluka, Jedvaj, Vrsaljko – Rog (Kovacic 82’), Badelj, Perisic (Kramaric 90+4′), Rakitic, Pjaca (Cop 90+2′) – Kalinic. Antrenor: Ante Cacic.

Spania: De Gea – Juanfran, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Iniesta, Cesc (Alcantara 84′), Silva, Nolito (Bruno Soriano 60’) – Morata (Aduriz 67’). Antrenor: Vicente del Bosque.

Arbitri: Bjorn Kuipers, Sander van Roekel, Erwin Zeinstra; adiţionali: Pol van Boekel, Richard Liesveld (toţi din Olanda); rezervă: Viktor Kassai (Ungaria).