EURO 2016: Anglia câştigă cu emoţii

Naţionala Angliei a învins, joi, scor 2-1 (0-1), prima reprezentativă a Ţării Galilor, într-un meci din cadrul grupei B a Campionatului European, disputat la Lens, pe stadionul Bollaert-Delelis.

Englezii încep mai bine şi în minutul 11 Lallana centrează perfect de pe dreapta, în faţa porţii pentru Sterling, însă micuţul fotbalist al Angliei reuşeşte să tragă peste poartă dintr-o poziţie ideală.

În minutul 32, Davies pune mâna pe minge în propriul careu, însă arbitrul Felix Brych (neamţ din Germania) face semn ca jocul să continue.

Cu trei minute înainte pauză, Bale execută bine o lovitură liberă de la 30 de metri, iar balonul se opreşte în plasă.

Intrat la pauză, Vardy înscrie în minutul 56 din jumătate de metru după o centrare a lui Sturridge pe care a deviat-o decisiv Williams.

Englezii continuă să atace, în timp ce galezii se apără cu toate liniile.

În prelungiri, Sturridge înscrie cu un şut la colţul scurt, după o aglomeraţie în careul galez.

CASETA TEHNICĂ

Anglia: Hart – Walker, Smalling, Cahill, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana (Rashford 73′), Kane (Vardy 46′), Sterling (Sturridge 46′). Antrenor: Roy Hodgson.

Țara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley (D. Edwards 67′), Ramsey – Bale, Robson-Kanu (J. Williams 71′). Antrenor: Chris Coleman.

Arbitri: Felix Brych, Mark Borsch, Stefan Lupp; adiţionali: Bastian Dankert, Marco Fritz (toţi Germania); rezervă: Matej Jug (Slovenia).