Dragoş Grigore, căpitan în premieră, dezastru pentru Toulouse: 1-6 cu Marseille! Românul, criticat de L'Équipe

Internaţionalul român Dragoş Grigore a purtat în premieră de la transferul la Toulouse banderola de căpitan, dar meciul cu Olympique Marseille a fost un dezastru pentru „violeţi“: oaspeţii conduceau cu 2-0 în minutul 6! Presa franceză a criticat evoluţia lui Grigore şi i-a acordat cea mai mică notă.

După trei egaluri şi un eşec în ultimele patru meciuri din Ligue I, Marseille s-a descătuşat chiar pe terenul lui Toulouse. În minutul 6, OM conducea cu 2-0, după reuşitele lui Batshuay (2) şi Aloe (6).

Moubandje (20) şi-a trecut în cont un autogol, la la centrarea lui Ayew, iar la pauză oaspeţii au intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri, după ce Batshuay (44) a reuşit dubla.

În partea secundă, Marseille a mai marcat de două ori, prin Ayew (78) şi golgheterul Gignac (89), ajuns la 16 reuşite în acest sezon, după ce Ben Yedder (76) marcase golul de onoare al gazdelor.

A fost un meci trist pentru Dragoş Grigore, care a fost, în premieră de la transferul din vara lui 2013, căpitan al lui Toulouse. Românul n-a mai jucat fundaş central la acest meci, ci a fost folosit în faţa defensivei, în linia de mijloc. S-a remarcat la două şuturi, mai ales în minutul 66, când a irosit o oportunitatea bună de a marca, din interiorul careului, dar în rest a avut o evoluţie slabă. A şi fost criticat de L’Equipe.

„Pierdut la mijlocul terenului, românul n-a ştiut (sau n-a putut?) să exercite nici cea mai mică urmă de presing. În lupta de la mijloc, nici măcar nu a existat. A ratat o mare ocazie, singur cu portarul, de la 6 metri, în minutul 66, înainte să fie depăşit uşor de Gignac, la ultimul gol al lui Marseille“, au scris cei de la L’Equipe, care i-au acordat lui Grigore nota 1. Doar coechipierul Kana-Biyik a mai încasat această notă de la jurnaliştii francezi.

Toulouse este pe locul 18 în Ligue I, cu 29 de puncte, iar Marseille a urcat pe 2, la egalitate de puncte cu PSG, 53, care va juca sâmbătă, cu Lens.

Sursa: adevarul