Cum tramvaiu nu-i mașină, nici fazanu nu-i găină …

Ziceam despre dom șăf de la vânătorii și pescarii fără frontiere cum că o împușcat un găuroi la asociație, de poți trece fără să te apleci prin ea.

Cum o stat treaba? Mnealui o văzut că făzănăria nu era atât de profitabilă și s-o gândit să crește găini. Găini, găini. Că e mai populare, nu-s pretențioase, bașca poți să le vinzi oricând unui novice ca și carne de fazan corcit, plus de asta, intreprinderea se putea lua gratis.

Numai că, ticăloșita de concurență-i mare, găinile-s rele și nici fazanii nu-s tocmai ortodocși, antrepriza lui dom președinte, și fost vice premare, s-o dus în gârlă. Poate o mai lăsat pentru consum propriu vreo două galinacee, dar nu credem că-i mai face plăcere, că are, numai la corent, cam un meleard de plătit.

Moș Ion Roată și Unirea. Coniacul Unirea.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here