CAMPIOANA NOASTRĂ! SIMONA HALEP a câștigat FINALA de la Indian Wells

SIMONA HALEP a făcut față presiunii și nu a cedat decât un set în unul dintre cele mai importante meciuri din carieră: finala de la Indian Wells, în fața sârboaicei JELENA JANKOVIC (locul 21 mondial). SIMONA HALEP a învins în trei seturi: 2-6, 7-5, 6-4.

Tenismena noastră a revenit senzațional și a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovici, în trei seturi, scor 2-6, 7-5, 6-4.

A fost un meci intens, în care ambele jucătoare şi-au pierdut în mod repetat serviciul. Simona a acuzat o mică accidentare între primul şi cel de-al doilea set, dar a strâns din dinţi, s-a apărat cât a putut şi, cu un psihic comparabil cu cel al lui Rafael Nadal, a închis setul III la 6-3!

Datorită victoriei, românca a bifat 1000 de puncte WTA şi un cec de 900.000 de dolari! Mai mult, Simona este pe locul 1 în clasamentul Road to Singapore, cel care contează pentru Turneul Campioanelor!

În primele două seturi şi jumătate, jocul Simonei a arătat decepţionant. Românca a fost ezitantă de pe fundul terenului, s-a lăsat dominată de adversară pe propriul serviciu, acolo unde a pierdut nu mai puţin de 8 gameuri, şi a risipit un număr enorm de mingi.

După ce a pierdut primul set, scor 2-6, Simona a cerut intervenţia medicului, acuzând probleme la coapsa dreaptă. Intervenţia nu a durat prea mult, dar Simona Halep a părut în anumite momente să aibă o deplasare deficitară în teren, mai ales când trebuia să urce spre fileu.

Pentru prima oară de când este la un nivel înalt, Simona Halep a izbit racheta de teren în mod repetat. Jucătoarea noastră a ţipat, s-a înfuriat pe jocul slab prestat în primele seturi şi şi-a îngropat faţa în mâini când a stat pe bancă. Dar a revenit în ultimul set!

Mult mai încrezătoare, Simona s-a aruncat asupra adversarei, a rezistat asaltului pe propriul serviciu şi, pe finalul meciului, s-a concentrat mult mai bine! Aşa a venit cea mai mare victorie din carieră!

(Sursa: gsp.ro)