Procurorii de la Parchetul General l-au ridicat miercuri pe Călin Georgescu, au declarat surse oficiale pentru G4Media. Procurorii au pus în aplicare un mandat de aducere, iar candidatul pro-rus este dus acum la Parchetul general. Georgescu a fost ridicat din trafic, arată G4Media.
Ora 13.22: George Simion şi parlamentarii AUR anunță că merge la Parchetul General pentru a-l susţine pe Călin Georgescu
Ora 13.19: Călin Georgescu a ajuns la Parchetul General. El e în cârje, poartă o geacă albastră și pantaloni roșii
Ora 13.18: Vezi mai jos imaginea din momentul în care polițiștii l-au ridicat din trafic:
sursa foto: G4Media
Ora 13.17: Echipa de comunicare a lui Călin Georgescu a declarat pe facebook că acesta ”urma să-și depună noua candidatură la Președinție. Acum aprox. 30 de minute sistemul l-a oprit în trafic și a fost ridicat în vederea audierii la Parchetul General! Unde mai este democrația, unde sunt partenerii care trebuie să apere democrația?”
Călin Georgescu este vizat de o anchetă a Parchetului General în care este acuzat de implicare într-o organizație cu caracter fascist și promovarea în spațiul public a unor ideologii și figuri istorice controversate precum mareșalul Antonescu, au declarat pentru G4Media surse apropiate anchetei.
Acțiunea are loc în aceeași zi în care Parchetul general a efectuat zeci de percheziții la gruparea mercenarului Horațiu Potra, șeful echipei de securitate a candidatului pro-rus Călin Georgescu.